Az a legjobb hulladék, ami nem is keletkezik!
Gondoltál már rá, miközben ráléptél a kukapedálra, hogy épp most dobod be az utóbbi év háromszázadik kg-nyi szemetét? Csak a sajátodat összeszámolva. Ebben anyué, apué, a tesódé és a nagyié még nincs benne! Körülbelül 300-310 kg lakossági szemét jut ugyanis egy évben átlagban egy-egy lakosra Magyarországon. Ez annyi, mint három nagyobb méretű nehézsúlyú boxoló tömege, másképp fogalmazva olyan, mintha naponta kicsit kevesebb mint egy kg kenyeret mindenki a szemétbe dobna (térfogatban persze ezeknek a szemét a sokszorosa). Ez közel tízmillió lakosnál már elég jelentős mennyiség.
Akkor sem szívderítő a helyzet, ha ennek egy részét szelektív begyűjtést követően újrahasznosítják, hiszen nem lehet mindent 100 %-osan újra feldolgozni. Arról nem is beszélve, mennyire költséges és energiafaló eljárás ez a folyamat is. Előbb-utóbb az újrahasznosított anyagok is a kosarunkba, majd a szemétre kerülnek.
Tehát azt a legfontosabb szem előtt tartani, hogy a szelektív gyűjtés ugyan segít, hogy a hulladék ne azonnal a lerakókban vagy az égetőkben kössön ki, de ettől nem lesz kevesebb a szemét.
A rengeteg hulladéknak a nagy része teljesen feleslegesen kerül már a kosarunkba is. Ész nélkül vásároljuk a hipermarketekben a csomagoló anyagok tömegét, az újabb és újabb, rövid élettartamú, ámde kedvező árú használati cikkeket, amik hamar a szemétben végzik. Könnyen, olcsón hozzá lehet jutni az újhoz, a régi meg mehet a levesbe. Hazaviszünk egy bevásárlás alkalmával tucatnyi nylon szatyrot, sok-sok akciós konzervdobozt, kólás palackot, csipszes zacskót, tejes dobozt stb. Ezek előállítása is jelentős környezetterheléssel jár, emellett értékes nyersanyag kell a gyártásukhoz, és a vásárlás végén a fizetni való összegét is a sokkoló irányba befolyásolják.
A cél tehát az, hogy a mindennapjaink során minél kevesebb olyan dolog legyen körülöttünk, amit ki kell dobni. Ha a boltban a családdal a tényleges szükségleteknek és nem a reklámoknak megfelelve vásárolunk, ha valami feleslegessé válik, elajándékozzuk vagy elcseréljük, ha elromlik, először megjavíttatjuk, a tárgyakat többen és hosszú ideig használjuk, akkor nem csak a családi kasszában marad majd több pénz (akár egy kisebb családi kirándulás árával), de a környezetet is védjük, az ökológiai lábnyomunk is csökken. Ez a legegyszerűbb, legkevésbé idő- és energiaigényes megoldás a szemétkérdésre, hiszen csak kicsit gondolkodni kell hozzá. Ez az igazi hulladékmegelőzés!
Olvasd el, hogyan takarékoskodhatsz a szeméttel az élet különböző területein!