Fűtés, hűtés
Otthon a legtöbb energiát télen fűtésre, nyáron hűtésre használjuk el, összesen 70-75%-ot. Persze a hidegebb hónapokban a benti melegre szükség van, így a nagyját nem tudjuk megúszni. No, de biztos, hogy nem szökik el a kelleténél több energia, ha nem figyelünk eléggé a hőmérsékletekre?
Sokat nyerhetünk fűtéskorszerűsítéssel, az épület hatékonyabb szigetelésével. Igaz, hogy ez a két terület a felnőttek hatáskörébe tartozik, a gyerekek csak a figyelmet tudják felhívni rá, viszont a jó hír, hogy sok olyan dolog van, amit te is kipróbálhatsz a felnőttek nélkül is. Hogyan gazdálkodj okosan a fűtéssel és a hűtéssel? Van néhány tippünk!
- Ha télen évszaknak megfelelő ruhákat, meleg pulcsit és nadrágot, zoknit húzol, alacsonyabb hőmérsékletű helyiségben is jól érzed majd magad.
- A lakás különböző helyiségeiben más-más hőmérséklet kellemes: télen a nappaliban 20 °C, a gyerekszobában 22 °C, a hálóban 18 °C elegendő.
- Már a lakás hőmérsékletének 1 °C-os csökkentésével is 5%-nyi fűtési energiát spórolhattok meg.
- Az alacsonyabb hőmérsékletet is melegebbnek érzed pár fokkal, ha elég párás a levegő a szobában. Az 50% körüli páratartalom az ideális. Télen ezért érdemes párologtatni.
- Akkor és annyit fűtsetek, amennyire szükség van. Napközben, mikor nem vagytok otthon, érdemes alacsonyabb fokozaton hagyni a fűtést. Ha hosszabb időre elutaztok, elég 15 °C-ra állítani a fűtésszabályzót.
- Ha besüt a nap az ablakokon, az fűti a szobát még télen is. A hidegebb évszakban naplemente után húzd be a függönyt, ereszd le a redőnyt. Ilyenkor már zárd ki a hideget.
- Ha a fűtőtesteket elbarikádozzátok bútorokkal vagy rájuk lógó függönyökkel, azzal megakadályozátok a meleg áramlását. Figyeljetek erre is.
- Ha van otthon ventillátorotok (pl. a plafonon), azt rövidebb időszakokra, néhány percre télen érdemes bekapcsolni, hogy keverje össze a felszálló meleg levegőt a padlóhoz közelebbi hűvösebb levegővel. Így egyenletesebb lesz a hőmérséklet mindenhol.
- A szellőztetéssel bejutó friss levegő hatására is javul a hőérzetetek a szobában, így érdemes naponta néhányszor néhány percre ablakot nyitni. De ne eregessétek sokáig nyitott ablakokon a benti meleget!
- Nyáron nem kell túlöltözni. Jól szellőző vékony pamut ruhákban kevésbé lesz meleged. Kerüld el a műszálas, műanyag darabokat, amik nem szellőznek.
- A párásítás nyáron is lehet kellemes, viszont ilyenkor nem kell magas páratartalom, mert azzal még erősebbnek érzitek majd a hőséget.
- A légkondícionáló berendezések ötször több energiát használnak fel addig, míg 1 fokkal hűvösebb lesz a lakásban, mint ha ugyanennyivel fűteni szeretnétek a szobát. Érdemes mértékletesen használni ezeket a gépeket!
- Nyáron az az optimális, ha a benti hőmérséklet 5 °C-kal alacsonyabb csak, mint a kinti. Ha légkondícionáltok, a nyári megfázás elkerülése miatt se hűtsétek a lakást 25 °C alá.
- A hőségben kint kell tartani a meleget. Az ablakokat napközben érdemes árnyékolni (függönnyel, redőnnyel) és zárva tartani, hogy ne ömöljön be a meleg. Szellőztetni is éjjel és hajnalban érdemes, amikor kinn hűvösebb van.
- Egy gyors hűvös zuhany vagy ha benedvesíted a hajad energiatakarékosabb minden légkondinál. Próbáld ki te is!
Hasznos oldalak, rádióműsoraink:
- Vigyázz, kész, tűz... - rádióműsor
- Fától az erdőt - rádióműsor
- Villanyóra kímélő hűtési tippek - Tudatosvasarlo.hu
- A légkondícionálók hatása a környezetre - Kamaszpanasz.hu