Papír
Miért kell rá odafigyelni?
Míg a korábbi évszázadokban a papír drága luxuscikknek számított és csak kevesek kiváltsága volt a használata, ma már az élet minden területén jelen van, és óriási mennyiség fogy belőle nap mint nap. 1980 óta a globális papírfelhasználás 74%-kal nőtt, 2009-ben a magyarországi éves papírfogyasztás 700 000 tonna volt. A papírgyártásról részletesen olvashatsz a Technika tantárgynál, ahonnan megtudhatod, milyen és mennyi nyersanyag és energia szükséges a papír előállításához. Te is láthatod, hogy a papír előállítása jelentős környezeti hatással bír, ezért nagyon fontos, hogy takarékosan használjuk, és a felhasznált, felesleges papírt megfelelően kezeljük, hogy újrahasznosításával energiát takarítsunk meg és védjük a természetes erdőket és a vizeket!
Mire használjuk a papírt?
Csomagolásra használjuk a fogyasztott papír 48%-át, nyomtatásra és írásra 30%-ot, újságnyomtatásra 12%-ot, egészségügyi és háztartási célokra 6%-ot. Tehát csomagolásra használjuk a legnagyobb mennyiséget a felhasznált papírból. Készül így kekszes doboz, italos doboz, műszaki cikk csomagolás, parfümös doboz. A sort te is biztos tudnád még folytatni. A nyomtatópapírból készülnek a tankönyveid, a kedvenc regényed, mesekönyved, de arra nyomtatják a villanyszámlát is. Annak ellenére, hogy a számítógépek korában élünk, az irodai papírfelhasználás sem csökken, sőt egyre nő. Az is nagyon fontos, ugyebár, hogy az iskolában ki milyen trendi füzetbe ír, kinek milyen a jegyzettömbje vagy az órarendje. Papírból készül a zsebkendő, a szalvéta, a kéztörlő és a konyhai törlőkendő, nameg a wc papír. Érdemes megfigyelni otthon, és az iskolában miből mennyi fogy.
Mit tehetünk vele?
Először is takarékoskodjunk a papírral! - Erről a Hulladékmegelőzésnél olvashatsz bővebben!
Mi a helyzet az italosdobozzal?
A tejes és gyümölcsleves doboz csak részben van papírból. Általában 5-7 rétegnyi anyagból készül, papírból, alumíniumból és műanyagból préselik össze. Így a külső papírréteg jól feliratozható, dekorálható, vevőcsalogató funkciója mellett az is fontos, hogy megtartja a formát, míg a belső alumínium és műanyag fólia jól szigetel. Előállítása eléggé költséges, egy-egy doboz ára kb. 45-50 Ft-ot tesz ki a termék árából. Újratölteni nem, újrahasznosítani pedig csak nehezen és nagy energiaráfordítással lehet a kevert anyagösszetétele miatt. Legfeljebb a doboz papírját tudják áztatás után újra csomagolóanyag gyártására felhasználni, a műanyagot és az értékes alumíniumot pedig cementgyárakban eltüzelik fűtőanyagként. Szelektív gyűjtése településenként eltérhet, hiszen van, ahol a papírgyűjtőbe, máshol a fém vagy a műanyag konténerébe kell bedobni. Az összegyűjtött dobozok különleges kezelése miatt nem kell leszedni a műanyag zárórészt, de érdemes laposra hajtogatni, hogy ne foglaljon sok helyet!
Mi készülhet a szelektíven gyűjtött papírból?
Hullámkartont, csomagoló anyagot, papírszatyrot, zsebkendőt, wc papírt, szalvétát, fénymásoló- és nyomtatópapírt, füzetet, de újabban (dizájn) bútort és írószert is készítenek belőle.