Vegyszer helyett mivel permetezzünk?
Ahhoz, hogy szép és egészséges zöldséget termesszünk, fontos a növény igényeihez minél közelebb álló körülmények megteremtése. A jó kondícióban lévő növények immunrendszere erősebb, sokkal ellenállóbb a betegségekkel szemben. Ilyen, megbetegedéseket megelőző növényvédelmi módszerek pl. a termőhely helyes megválasztása, megfelelő tápanyag gazdálkodás, vetésforgó alkalmazása, egymást támogató növények társítása, helyi adottságokhoz alkalmazkodó fajták kiválasztása, vírusbetegségeket hordozó vektorok gyérítése, fertőzött növényi részek megsemmisítése, fertőzésmentes, egészséges talaj megteremtése, a kártevők természetes ellenségeinek felszaporítása. stb.
Amennyiben betegségek, kártevők jelentek meg a kertünkben, szerencsére számos lehetőségünk van a kártétel csökkentésére különböző fizikai módszerekkel, gazdaboltban vásárolható élő szervezetekkel és ökológiai termesztésben használható anyagokkal, de akár házilag készített permetlevekkel is.
A betegségek, kártételek megelőzéséhez nagy segítséget nyújtanak az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet honlapján elérhető ún. növényvédelmi felhívások. Ezeket követve a kezdő kertészek is fel tudnak készülni az esetlegesen szükséges, éppen időszerű növényvédelmi teendőkre.
A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhány védekezési módszert, melyeket az év során használhatunk.
Tavasszal korán megjelenhetnek kertünkben a különböző levéltetű fajok. Először a bodza lesz tele levéltetűvel, majd a spenót levelei sodródnak össze a szívogatás nyomán és így tovább. A levéltetvek vírusokat terjeszthetnek, illetve édes váladékukon könnyen megtelepszik a korompenész, ezért érdemes gyérítenünk őket. Ha meleg van, hamar megjelennek természetes ellenségeik a katicák, fátyolkák, különböző zengőlégy fajok is. Jó esetben ezek lárvái fel is falják a tetveket, de van, hogy közbe kell avatkoznunk.
Ilyenkor jó választás a friss csalánlé készítése. Öntsünk egy vödörbe 10 liter esővizet, tegyünk bele 1 kg friss, még fel nem magzott csalánt. Szoba-hőmérsékleten áztassuk egy-két napon keresztül, többször keverjük meg. A kivonat nem erjedhet meg. Szűrjük le a vizes kivonatot. Ötszörös hígításban permetezzünk vele. Ügyeljünk arra, hogy a levéltetvek a levelek fonákján szívogatnak, ide kell juttatnunk a permetlevet.
Levéltetvek ellen védekezhetünk káliszappanos oldattal is. Készítsünk 2-3%-os vizes oldatot, ezzel permetezzük a növényeket. (1 liter vízhez 20-30g káliszappant mérjünk, alaposan keverjük el.)
Másik megoldás a narancsolajos készítménnyel (Prev B2, Wetcit) való permetezés. A készítmény narancsolaj tartalma fellazítja a tetvek kitinburkát, így azok kiszáradnak. A narancsolaj nem tömíti el a növények gázcsere-nyílásait, bátran használhatjuk.
Ha az előbb említett módszerek nem vezetnek eredményre, bevethetjük a trópusi neem fa magjának kivonatát tartalmazó, egy a levéllemezbe felszívódó, azadirachtin tartalmú készítményt is (Neemazal). Ennek hatóanyaga a tetvek mellett egyéb szívogató rovarokra is hat, főként a fiatalkori lárvastádiumok ellen nyújt megfelelő védelmet. A rovarok szívogatása nyomán a rovarok testébe jutott azadirachtin meggátolja a rovarok további táplálékfelvételét, illetve a kitinszintézis gátlásával megnehezíti további fejlődésüket és szaporodásukat is. A növénybe felszívódott hatóanyag egy héten belül lebomlik. Virágzás idején tilos használni, mert az alternatív táplálékként virágport fogyasztó hasznos gazdaszervezetek is elpusztulnak tőle.
Ahogy melegszik az idő, megjelennek a melegkedvelő lisztharmat gombák is. Ezek ellen megkezdhetjük a védekezést egyszerű anyagokkal. Készíthetünk mezei zsurló főzetet, fűzfakéreg főzetet, használhatjuk a szódabikarbóna oldatát, lecitinek vizes oldatát, tejsavó vizes oldatát is.
A lisztharmat mellett egyéb melegben károsító gombák is megjelennek. Ezek ellen preventíven védekezhetünk a Pythium oligandrum gombát tartalmazó készítménnyel (Polyversum). Ezt a levelekre permetezve a növényi szöveten felszaporodik. Amellett, hogy elpusztítja a növények felületén található kórokozó gombák nagy részét, hifáit a növény külső sejtjei közé mélyesztve erőteljes immunválaszt vált ki a növényben. A készítményt oldjuk fel a megfelelő mennyiségű vízben, majd este permetezzük ki a növényekre (paradicsom, paprika, tökfélék stb.) A gomba 5-6 óra alatt tud megkapaszkodni a növények felszínén, tehát úgy időzítsük a kezelést, hogy permetezés után lehetőleg ne legyen eső 5-6 órán belül.
A talajból fertőző gombák ellen használhatjuk a Trichoderma nemzetség fajait tartalmazó készítményeket is (Trifender). Ezek kifejezetten talajlakó tömlősgombák (napfény hatására elpusztulnak), melyek több úton segítik haszonnövényeinket: kiszorítják a kórokozó gombákat a rizoszférából, olyan vegyületeket termelnek, melyek meggátolják a kórokozó gombák anyagcseréjét, segítik a növények tápanyagfelvételét ill. szisztémás rezisztenciát indukálnak. Pl.: paradicsom termesztésben igen jó hatással védhető ki velük a paradicsom több gombás megbetegedése is (paradicsomvész, szürkepenész, fuzárium stb.). E készítményekkel kezelve az ősszel felhalmozott, esetlegesen fertőző növényi részeket is tartalmazó komposzthalmot, megszüntethetjük a fertőzést és elősegítjük a komposztálódás folyamatát.
Általánosságban elmondható, hogy a kórokozók és kártevők ellen legfontosabb a megelőzés, a növények kondíciójának javítása, és a kártevők természetes ellenségeinek kedvező körülmények kialakítása. Kiskerti léptékben mechanikus módszerek alkalmazása (pl. rovarok csapdázása, begyűjtése), saját magunk által készített növényi levek készítése és kijuttatása. A kereskedelmi forgalomban beszerezhető, ökológiai gazdálkodásban felhasználható permetszereket akkor érdemes használni, amennyiben az előző módszerek nem bizonyulnak kellően hatásosnak.
Szerző: Nagy Marianna
- - -
Felhasznált irodalom:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32007R0834&from=HU#d1e1155-1-1
https://karpataljalap.net/2021/02/16/lecitin-es-mezeizsurlo-fozet-lisztharmat-ellen
https://magyarmezogazdasag.hu/2018/08/05/sorrel-soval-cukorral
https://mek.oszk.hu/09900/09969/html/index.htm
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/323/1/szarka_eszter.pdf
http://old.semmelweis.hu/wp-content/phd/phd_live/vedes/export/orbannorbert.d.pdf
http://www.matud.iif.hu/04okt/007.html
http://physiology.elte.hu/eloadas/bev_biol_kornytan/BevBiol_I_5_Novenytan.pdf
Képek forrása:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kiilassilm.jpg
MagosVölgy Ökológiai Gazdaság
A cikksorozat támogatója a Magyar Állam és az Európai Unió.
„Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa”.