Takarékoskodj a vízzel
Mit gondolsz, ivásra, tisztálkodásra, öntözésre és amire még kell, mennyi vizünk van? Kapaszkodj meg! Ha a Föld összes vize elférne egy vödörben, akkor a friss, rendelkezésünkre álló édesvíz egy kiskanálnyi lenne abból a nagy vödörből! Ugye, kíváncsi vagy, hogyan vigyázhatsz jobban a vízre?
Olvasd el alábbi összeállításunkat, s ha valamit netán kihagytunk, akkor ne habozz, egészítsd ki tippjeinket a saját ötleteddel! A cikk végén ajánlunk még érdekességeket a víztakarékosság témaköréből. Nézd meg azokat is! ;)
- A csapvíz Magyarországon kisebb területeket leszámítva kiváló minőségű. Bátran igyál csapvizet, hiszen míg ez a poharadba kerül, jóval kevesebb energia fogy el, mintha palackozott ásványvizet innál, aminek a csomagolásához arányaiban szintén nagy vízmennyiség elhasználására van szükség.
- A lakásokban a melegvíz előállításához használjuk fel az összes energia több mint 10%-át! Nem mindegy, mennyit használunk belőle.
- Zuhanyzással legalább ötször kevesebb vizet használsz el, mintha egy teli kádban fürödnél. Mégis tiszta leszel egy gyors zuhannyal is.
- Zárd el a zuhanyt szappanozás, samponozás közben – a matrózok is így csinálják!
- Ha néha a fürdőkádban van kedved kicsit ejtőzni, akkor használjátok újra a fürdővizet. Beleönthetitek a mosógépbe, használhatjátok felmosásra vagy a wc leöblítésére is tökéletes, ha néhány vödörrel félre tesztek.
- A fogmosópoharat nem csak a TV Macinak találták ki. Hasznos társ a víztakarékossághoz.
- A toalettben is érdemes résen lenned, hogy mennyi vizet engedsz le a kis- és nagydolgokkal. Egy-egy lehúzás akár tíz liter ivóvizet jelenthet.
- Vigyázz jobban a ruháidra. Ha kevesebbet kell mosni, kevesebb vizet használtok! A mosógépet pedig érdemes teletölteni.
- Ha környezetbarát tisztálkodó- és tisztítószereket használtok otthon mosakodáshoz, tisztításhoz, tisztább marad a lefolyó víz. Ez jobb a vízi élőlényeknek, és tisztítani is könnyebb a szennyvizet.
- Ha megtehetitek, érdemes összegyűjteni az esővizet. Használható öntözésre, a lakás tisztántartására, mosásra, sőt tisztálkodásra is, így mindezekhez kevesebb ivóvizet kell használni.
- Ha a zöldségeket, gyümölcsöket nem folyóvízben, hanem egy tálban mossátok meg, akkor ezt a mosóvizet még öntözésre tudjátok használni a szobanövényekre vagy a kertben.
- Egy csöpögő csap miatt egy hónap alatt akár egy fürdőkádnyi víz is elfolyhat. Sokkal kevesebbe kerül megjavíttatni.
- Ne dobj szemetet az élővizekbe! Soha ne önts mérget, vegyszert a lefolyóba, patakba, tóba, folyóba. Ez nem csak a halaknak, rákoknak, békáknak, madaraknak rossz, de települések kincset érő ivóvizébe is belepiszkíthatsz!
- Ha nem figyelsz, akkor is pazarlod a vizet, amikor nem is gondolnád. Az ételeid, a ruháid, a könyveid, sőt még a számítógéped előállításához is rengeteg vízre van szükség. Ha figyeltek arra, hogy a tényleg szükséges dolgokat vásároljátok meg, azzal is vizet spóroltok.
Hasznos oldalak, rádióműsoraink:
- Mennyi vizet használnak az afrikai gyerekek? - rádióműsor
- Testápolás természetesen - rádióműsor
- Hogy vigyáz a vízre egy vízilabdabajnok? - rádióműsor
- Ha már a szamár sem issza meg - rádióműsor
Támogató: Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás programja