Mostan színes ceruzákkal álmodom
Van otthon ceruzád? Szerinted mi lehet benne? S miért ír az egyik jobban, miért karcol a másik? Melyik szín a kedvenced
Most ezekre a kérdésekre keressük a választ, tarts velünk, és azt is megtudod, milyen a környezetbarát cerka.
A ceruza már az ókori görögök számára ismert volt, persze nem a mai formájában. Ők még vékony ólomlemezeket használtak a rajzoláshoz, hiszen a puha fém viszonylag könnyen nyomot hagyott a pergamenen. Később, hogy könnyebben írhassanak, ólomdrótot készítettek, amit fába foglaltak.
Az ólmot lassanként kiváltotta az ón. Ez a fém is puha, így fafoglalatba ágyazták, úgy írtak vele. Biztosan hallottátok már az irón kifejezést, az író ón összevonásából keletkezett.
A fémek helyett később a szén egyik allotróp módosulata, a grafit váltotta fel, ami könnyebben hozzáférhető volt. Ez az anyag tiszta formában is megjelenik a természetben, tehát bányászható, emellett szép fémes fénye van, s olyan szerkezete, melynek köszönhetően könnyedén nyomot hagy. (A szén másik allotróp módosulatával legfeljebb össze-vissza karcolhatnánk a papírt, annyira kemény. Emiatt egészen más célokra használatos, ritkasága miatt nagyon drága: a gyémántból ékköveket, speciális fúrófejeket készítenek többek között.)
Mi történik, ha az írószerszámot a papírra tesszük? Nagyon egyszerű: az írószer lágy anyagának részecskéi rátapadnak az alapként használt papírra, ezért lassan elfogy az írásra alkalmas anyag.
Az első igazi ceruzát (amilyet ma is használunk) egy francia felhasználónak köszönhetjük. Conté volt az, aki 1795-ben szabadalmaztatta találmányát, mely szerint finomra őrölt grafitporhoz adott mennyiségű iszapolt agyagot kevert, majd bizonyos hőfokokon kiégette. Így többféle keménységű grafitceruzát tudott előállítani. Ma már akár húsz keménységi fokozatot is létre tudnak hozni, az alapanyagok rendkívül finomra őrlésének és az égetési hőmérséklet precíz beállíthatóságának köszönhetően. (9H-tól a 9B-ig; H – hard - keményet, B – black - feketét jelent.)
A grafit szürkesége után lépjünk a színek birodalmába: neked melyik a kedvenc színed?
Bár a gyerekeknek szánt ceruzák elvileg határértéken túl már nem tartalmazhatnak egészségre káros anyagokat, azért inkább szokj le a ceruza végének a rágcsálásáról, hiszen sosem lehet tudni…
No, és milyen a környezetbarát ceruza?