Mit tudsz a vízről?
A suliban környezetismeret, földrajz és biológia órákon már biztosan sok mindent hallottál a vízről. Gyere, rakjuk össze közösen a "vizes dominó" kockáit, nézzük meg, mi mindent ismerünk már a vízről.
Kezdjük az alapoktól! Testünk közel 70%-a víz - ezért is hallod olyan sokszor, hogy szervezeted megfelelő működéséhez elengedhetetlen a rendszeres folyadékpótlás (átlag napi 1,5 - 2 liter, de ez a szám azért erősen kor és egyénfüggő). Emellett biztosan arról is hallottál már, hogy Földünk háromnegyedét víz alkotja, s ezért is nevezzük kék bolygónak. De vajon azzal tisztában vagy-e azzal, hogy ennek a vízmennyiségnek csupán 2.5 - 3%-a édesvíz, a többi az óceánokban és a tengerekben található? Kattints IDE és nézd meg a rövid animációt.
Hol és milyen formában található meg az édesvíz? Most figyelj! Leszámítva a gleccsereket és az állandó hótakarót, az édesvíz közel 97%-a a felszín alatt található...
Hazánk vízrajzát jelentősen meghatározza medence fekvése (Kárpát-medencében terül el Magyarország). Folyóink a 96%-ban átfolyó vízfolyások, ami azt jelenti, hogy a környező hegyekben (Alpok, Kárpátok) erednek, s gyorsan keresztül is "szaladnak" az országon, maguk után hagyva sok üledéket, szennyeződést, melyek könnyebben lerakódnak a sík területen. Tavasszal, a megolvadt hó megduzzasztja patakokat, folyókat, ennek köszönhetően mire ideér a víz a Kárpát-medencébe, gyakorta áradásnak indulnak folyóink. Az ár-és belvíz nem csak a településeket, szántóföldeket, hanem a vízminőséget is veszélyezteti.
Milyen vizet iszunk?
Válasz: ivóvizünket főként partiszűrésű vízből és rétegvízből nyerjük.
Láthatod, hogy vízkészletünk egy zárt rendszer része, ami, bár újra és újra képes megújulni, mégis véges. Egyáltalán nem mindegy, hogy te hogyan viszonyulsz a vízkérdéshez. Gondolj csak bele: a népesség száma egyre növekszik bolygónkon, egyre több éhes és szomjas ember igényeit kell kiszolgálni, nem beszélve az újabbnál újabb használati cikkek megjelenéséről a piacon. És vajon mi kell az előállításukhoz? Víz...
Mit is befolyásolsz azzal, ha takarékoskodsz a vízzel?
Például nem kell „előállítani” annyi ivóvizet, azaz tisztítani, szűrni, eljuttatni a fogyasztóhoz, azaz hozzád, majd a „szennyezett” vizet elszállítani, újra megtisztítani… stb.
Sok energiát spórolhatsz meg rendszerszinten, ha odafigyelsz fogyasztói szokásaidra!
2014. december 11.
A program a KMOP-5.1.1/C-09-2f-2011-0003 azonosító számú, „Csepel kapuja szociális célú városrehabilitációs program” elnevezésű projekt Programalapjából, CSK-PA-2014-003-VII-01 azonosítószámon valósul meg.